İndikatör türleri ve anatomisi

Piyasaya baktığımızda 100 binlerce indikatör var her önüne gelen bir indikatör yazmış. Artık bakınca insanın bir yerden sonra kafası karışıyor. Uzun çalışmalar sonucunda farklı indikatörlerle yaptığım testlerde bir yerden sonra sinyal noktaları birbirine çok benzeyince bu konuyu araştırmak istedim. Ve vardığım sonuç beni yanıltmadı. Aslında denediğiniz çoğu indikatör birbirine benziyor aynı işlemi yapıyor siz bilmiyorsunuz J

İndikatörlerde 3 değer söz konusudur. Fiyat, Zaman, Hacim. Bütün indikatörler bunları toplar çarpar birşeyler yapar ve bize al sat emirleri verir. Ekranda göründükleri şekillerin bir önemi yoktur. İndikatörleri gruplandırmak gerekirse  4 ana başlığa bölebiliriz

Trend İndikatörleri

Bu tarz indikatörler belirli fiyat haraketlerinin ortalamasını alarak işlem yapar ve fiyat belirledikleri noktaları geçince sinyal verirler.  Fiyat Haraketleri önemlidir. Örnek vermek gerekirse Moving Avarage ve MACD yi verebiliriz. MACD bile Moving Avarage temelli bir indikatördür. Ha moving avarage kullanmışız ha macd bile desem yalan olmaz.

mov-macd-indicators

Momentum İndikatörleri

Bir diğer adı ile zaman indikatörleri de diyebiliriz. Zaman içinde aşırı alım ve aşırı satım noktalarına göre sinyaller vererek işlem yapmamızı sağlarlar. Bu tarz indikatörler uzun süreli beklemeyi sevmez. Küçük karlar alıp çıkmayı gerektirir. Örnek vermek gerekirse RSI ve CCI momentum indikatörleridir.

rsi-cci-indicators

Hacim İndikatörleri

Bu indikatörlerde hacmin yükselmesi ve düşmesini baz alarak işleme girer veya fiyat yükselmesine rağmen hacmin azalmasından fiyatın düşeceği yönünde karar alarak bize sinyaller verir. Buna örnek indikatörler Force Index ve Money Flow Indeksi verebiliriz. Hacim piyasanın nereye gideceği yönünde önemli bir kriterdir.

mfi-forceindex-indicators

Volatility İndikatörleri

Bu tür indikatörler fiyat ve hacim değişkenlerini bir arada kullanarak piyasanı gidebileceği maksimum yukarısı ve aşağı değerleri baz alarak strateji oluşturmanızı sağlar. Buna da örnek olarak Bollinger Bands ve ATR indikatörlerini verebilirim.

bollinger-bands-atr-indicators
Bir indikatör her piyasada çalışması mümkündür fakat her piyasada vereceği reaksiyon farklı olacaktır. Kimisinde daha çok kazandırırken kimisinde daha az kazandırabilir. Örnek vermek gerekirse Bir Japon indikatörü olan Heiken Hashi indikatörü uzak doğu piyasalarında daha verimli çalışırken, Avrupa piyasalarında aynı sonucu vermez. Bir de piyasadan piyasaya karakter değişeceği için indikatörün ayarları da değişmesi gerekir. Aynı ayarlarla tüm piyasayalarda para kazanamazsınız. Bu aynı zamanda bir ekspertle tüm piyasalarda para kazanamazsınız anlamına gelmektedir.

İndikatörlerin bir diğer huyları da gösterdikleri uyumsuzluklardır. Al sinyali verdiği yer tamamen yanlıştır. Aslında satmamız gerekir ama indikatör al sinyali vermiştir. Bu durumda anlamamız gereken şey bu indikatörün tek başına bu işlevi tamamlayamadığı olmalıdır ve destekleyici indikatörler kullanmalısınız. Veya gösterdikleri uyumsuzluklara bir kriter belirlemeli ve buna yakalanmayı engellemelisiniz.

İndikatörün doğru çalışmasında bi önemli etken de periyoddur.  15 dk lıkda çok başarılı olan indikatör 1 saatlikte aynı başarıyı göstermeyebilir. Doğru periyodu bulmalı ve orada çalışmalısınız. Bunun için daha önce de dediğim gibi indikatörünüzü iyi tanımalısınız. Yoksa başarı gelmez. Hacim indikatörünü momentum indikatörü gibi kullanırsanız batışınız kaçınılmaz olacaktır.